Swędzenie, zaczerwienienie, a czasem nawet złuszczanie. Posiadacze wrażliwej skóry głowy muszą zmagać się z szeregiem problemów. W tym wpisie chcemy przeanalizować przyczyny tego stanu rzeczy oraz podsunąć Ci kilka rozwiązań, które pomogą ci złagodzić te uciążliwe objawy.
ANALIZA
Jeśli Twoja skóra jest problematyczna, często czujesz dyskomfort, pieczenie, lub nawet naskórek łuszczy się, przede wszystkim najpierw postaraj się odnaleźć powód tych dolegliwości. Do najczęstszych przyczyn podrażnienia skóry głowy należą:
- czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV i zanieczyszczenia,
- problemy hormonalne i stres,
- nieodpowiednio dobrane kosmetyki, na przykład takie, które posiadają w swoim składzie silne, podrażniające substancje,
- częste i niewłaściwe zabiegi stylizacyjne (np. nieodpowiednie lakiery i szampony do włosów!),
- niedokładne spłukiwanie kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji (spokojnie, za chwile zdradzimy Ci wszystkie sekrety odpowiedniego mycia włosów),
- uwarunkowania genetyczne.
Po pierwsze, spójrz na powyższą listę, zastanów się, które z tych czynników dotyczą Cię i postaraj się wyeliminować te, które możesz. Przeanalizuj swoje wybory kosmetyczne i zwróć uwagę na to, czy któryś z używanych składników Cię nie uczula. Dobrym pomysłem jest wykonanie badań pod kątem sprawdzenia poziomu hormonów. Jak widzisz, jednym z punktów na liście jest nieprawidłowe mycie włosów — przejdźmy więc do tego!
MYCIE WŁOSÓW
Która z nas nie kocha gorących kąpieli… Cóż, z pewnością nie kochają jej nasze włosy i skóra głowy. Zbyt wysoka temperatura źle wpływa na naskórek, może prowadzić do jeszcze większego podrażnienia i przetłuszczania. Co więcej, niższa temperatura wody domyka łuski włosów, dzięki czemu włosy są lśniące i błyszczące. A co z częstotliwością mycia? Rób to tak często, jak tego potrzebujesz. Włóż między bajki opowieść o “przetrzymywaniu włosów”, aby przyzwyczaiły się do rzadszego mycia. Może być to zaskakujące, ale mycie włosów to w zasadzie mycie skóry głowy. Dokładnie wmasuj szampon w skórę i spłucz. Koniecznie powtórz tę czynność — włosy najlepiej myć dwukrotnie. Nie trzyj samych włosów, umyje je spływający z głowy szampon. Odżywki i maski nakładaj od połowy długości włosów, omijając skórę głowy.
Nie bez znaczenia pozostaje również sam kosmetyk. Znajdź taki przeznaczony do wrażliwej skóry głowy, najlepiej gdyby był on pozbawiony SLS i SleS. W naszym salonie możesz zakupić również odpowiednie kosmetyki — fryzjerzy pomogą Ci dobrać produkty dostosowane do Twoich potrzeb.
PEELING I WCIERKI
Dla wrażliwej skóry głowy świetnie sprawdzi się również peeling, który pomoże usunąć uszkodzony naskórek, wesprze odnowę skóry i odblokuje pory. Najlepiej wybrać takie, których skład oparty jest na bazie białej lub czerwonej glinki. Jeśli jesteś posiadaczką wrażliwej skóry głowy zrezygnuj z wcierek i ampułek, szczególnie tych na bazie alkoholu. Bezpieczniej będzie postać na naturalne delikatne składniki, takie jak olej na bazie wyciągu z drzewa herbacianego lub aloesu. Te składniki złagodzą podrażnienie i nawilżą skórę.
ZABIEGI W SALONIE
W naszym salonie możesz również skorzystać z zabiegów dedykowanych wrażliwej skóry głowy. Zawsze możesz umówić się do nas na darmową konsultację, podczas której pomożemy Ci dobrać odpowiednią pielęgnację.
Do zobaczenia w salonie!